13 березня 2020

Як не захворіти на коронавірусну інфекцію, грип чи ГРВІ

(гостру респіраторну вірусну інфекцію)

На 4 березня 2020 року у світі зареєстровано 93 160 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 3 198 - летальні. Одужало вже 50 690 осіб.

На території Європейського регіону ВООЗ у 34 країнах зареєстровано 3365 випадків захворювання COVID-19. З них 85 –летальні. (Італія - 2 502, Швейцарія - 307, Франція - 212, Німеччина - 196, Іспанія - 151, Великобританія - 56,Норвегія - 33, Нідерланди – 28, Швеція - 24, Ісландія - 18, Ізраїль - 12, Данія, Бельгія – по 8. Росія – 3.

За межами Китаю інфекцію зареєстровано вже у 61 країні в той час як у Китаї захворюваність зменшується. Найбільше випадків захворювання зафіксовано у Китаї - 80174 (2915 померли), Південній Кореї - 4212 (22), Ірані 1501 (66), Японії – 254 (6). Великий відсоток осіб, які захворіли на круїзному судні біля берегів Японії, – 706 людей, з них померли – 6, – ще раз підтверджує значення тісного контакту для поширення заразних захворювань, особливо тих, які передаються повітряно-крапельним шляхом..

В Україні підтверджено перший випадок COVID-2019. Хворобу виявлено у чоловіка в Чернівецькій області, який з дружиною повернулися з подорожі в Італію, почувався погано. Дружина хворого як контактна особа знаходиться під самоізоляцією вдома. За нею встановлено медичне спостереження. Чоловік госпіталізований, ізольований та знаходиться під медичним наглядом. Зразок матеріалу відібраного від захворілого відправлено для остаточного підтвердження до Лондона. В області відповідні фахівці здійснюють увесь спектр протиепідемічних заходів та відстеження контактів.

По всій Україні у визначених медичних закладах продовжуються навчання (симуляційні вправи) на випадок фіксації коронавірусу.

В Україні зареєстрували швидкі тести на SARS-CoV-2 (вірус, що спричиняє COVID-19). Результат дослідження готовий за 10-20 хвилин.

Проводитьсяскринінг температури у людей, які в’їжджають на територію України. Наразі такий контроль здійснюють в аеропортах, а також у визначених пунктах пропуску на західному кордоні країни. Тут працюють епідеміологи, бригади екстреної допомоги.

Фахівці Волинської обласної інфекційної лікарні готові надати кваліфіковану допомогув інфекційному стаціонарі.

Коронавіруси – це велика група вірусів, які здатні викликати різноманітні захворювання, починаючи від застуди, і завершуючи такими важкими хворобами, як MERS (близькосхідний респіраторний синдром) та SARS (тяжкий гострий респіраторний синдром).

Коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2 або 2019-nCoV) – це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини.

Коронавірус зазвичай передається повітряно-краплинним шляхом, але були визначені інші способи передачі. На сьогоднішній день передача від людини до людини шляхом прямого контакту є найпоширенішоюформою передачі вірусу. Також можна заразитися через контакт із забрудненими продуктами. Є також дані про передачу збудника при контакті з тваринами. Не може бути виключений фекально-оральний механізм передачі, оскільки у пацієнта виявлено РНК вірусу у фекаліях.

У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:

Симптоми можуть проявитися через 2-14 днів після зараження коронавірусом. У багатьох пацієнтів, – особливо людей старшого віку, з ослабленим імунітетом, хронічними захворюваннями вірус спричиняє запалення легень, що є однією з основних причин смерті хворого.

Найкращий спосіб запобігти зараженню – уникнути впливу цього вірусу. Щоб не заразитися коронавірусом і збудниками інших респіраторних захворювань:

Як запобігти поширенню інфекції:

Пам᾽ятайте, що не існує специфічного лікування від коронавірусу. Відчувши симптоми хвороби, перейдіть на постільний режим. Пам᾽ятайте, що вживати ліки можна тільки за приписом лікаря. У жодному разі не розпочинайте прийом антибіотика самостійно, без призначення лікаря! При вірусних і застудних станах це недоцільно і шкідливо!

Найкраща стратегія запобігти хворобі – зміцнювати свій імунітет, а в разі хвороби – лікуватися швидко та ефективно, аби не допустити ускладнень.

Профілактикою будь-яких хвороб, особливо заразних, є заходи, спрямовані на зміцнення імунної системи:

Користуйтеся правильно масками під час загрози поширення коронавірусної і подібних інфекцій. Гігієнічна маска захищає від вірусів нетривалий час, далі вона “промокає” і заважає вам дихати. Маскою обов᾽язково повинні користуватись люди з симптомами захворювання, які змушені пересуватись чи перебувати у загальнодоступних місцях. Це запобігає поширенню збудника і виражає повагу до здорових людей, які оточують людину з ознаками інфекції. Маючи симптоми захворювання на коронавірусну інфекціючи ГРВІ не наближайтеся до здорових людей ближче 1-1,5 метра. Так само здорові люди повинні дотримуватись цієї відстані долюдей з ознаками респіраторного захворювання.

На даний час найефективнішим методом запобігання епідеміямгрипу є вакцинація. Вченими розробляється вакцина і від коронавірусу.

Дотримання цих рекомендацій допоможе Вам не заразитись гострими респіраторними захворюваннями або перенести їх у легкій формі.

Богдан Петриченко,

лікар з загальної гігієни

Луцького міського управління

Головного управління Держпродспоживслужби

у Волинській області


СDC оприлюднило тимчасові рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19:

ВООЗ 04.03.20

Наразі передбачено 289 мільйонів доларів США на План стратегічної готовності та реагування ВООЗ. Ми дякуємо всім державам-членам та партнерам, які зробили свій внесок.

Ми раді, що Світовий банк виділив 12 млрд. Дол. США на підтримку країн із ризиком для запобігання та переривання передачі.

Частина цих коштів спрямовуватиметься на Стратегічний план готовності та реагування, а частина також спрямовуватиметься на інвестиції у довгострокову готовність.

Інформаційна довідка для проведення роз’яснювальної роботи щодо запобіганню поширенню коронавірусу

 Відповідальне ставлення працівників та роботодавців до власного здоров'я та здоров'я оточуючих!

 Основна теза: Захворів – сиди вдома. Не варто ризикувати власним здоров’ям та здоров’ям інших.

 У разі погіршення стану – потрібно звернутись до свого сімейного лікаря

 Керівнику потрібно забезпечити недопущення перебування на робочому місці працівників з симптомами гострого респіраторного захворювання, підвищеної температури тіла та особливо осіб, що повернулись з відпустки або з відрядження з країн, в яких були зареєстровані випадки COVID-19.

Діагностика. Як визначити на початкових стадіях коронавірус?

 На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.

 Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт.

 Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека.

 Важливо! Вчасне діагностування. Так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутись до лікаря. Якщо ви протягом останні 14 днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки коронавірусу або ж спілкувались із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн де зафіксовані випадки коронавірусу – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі - лікар має алгоритм дій, що робити.

Хто є групою ризику?

 Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань. Також після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники.

 Контактна особа при випадку COVID-19

– особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на COVID-19.

– Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання)

 Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо)

 Особи, які контактували особисто з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин

 Особи, які перебували у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для переговорів, зал очікування лікарні тощо) з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин

 Пасажири літака, які сиділи на відстані двох місць (у будь-якому

напрямку) від хворого на COVID-19, супутники або особи, які надають догляд та члени екіпажу, що обслуговують в тій частині літака, де розміщений індексний випадок (якщо тяжкість симптомів або пересування хворого вказують на більш велику експозицію, контактними можуть вважатися всі пасажири секції або всі пасажири

Як можна заразитися, Як передається вірус?

 Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.

 Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (нагадуємо, це максимум – 1,5-2 м).

 На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т. д.

 Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

 Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

Як довго вірус живе на поверхнях?

 За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом 3 годин. Прості дезінфекційні засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Рекомендації як убезпечити себе від зараження:

1. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.

Миття рук з милом:

 тривалість процедури — 20–40 с;

 вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;

 обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;

Обробка рук спиртовмісним антисептиком:

 спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);

 антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);

 тривалість обробки – близько 30 с;

 особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);

 обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;

 у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;

 контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).

2. Уникайте скупчення людей!

3. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря!

4. Використовуйте захисну маску:

 обов’язково – якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);

 якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей – з метою додаткового захисту.

Використовуйте маску правильно:

 вона має покривати ніс і рот;

 вона має щільно прилягати, без відступів по краях;

 заміняйте маску, щойно вона стала вологою;

 не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;

 заміняйте маску не рідше кожні чотири години;

 не використовуйте маску повторно.

Додаткові рекомендації працівникам на об’єктах харчування

 Суворо дотримуватись існуючих вимог до термічної обробки під час приготування страв.

 Миття посуду повинно проводитись з суворим дотриманням інструкції:

Пам’ятка про самоізоляцію

Що означає «самоізоляція»?

Самоізоляція означає, в першу чергу, утримання від контактування з іншими людьми для того, щоб зменшити ризики інфікування. Це включає будь-які ситуації, коли ви можете тісно контактувати з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше 1 метра або тривалістю понад 15 хвилин). В тому числі публічні заходи, робота, навчання, релігійні служби, спортивні змагання, розважальні заходи, користування транспортом, екскурсії, відвідування ресторанів тощо.

Виключенням є лише звернення за медичною допомогою.

Для кого потрібна самоізоляція?

Самоізоляція потрібна, в першу чергу, якщо:

Скільки триває самоізоляція?

Якщо вам було рекомендовано або ви прийняли рішення про самоізоляцію, вона повинна тривати не менше 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції – подорожі, контакту з хворим тощо.

Як підготуватись до самоізоляції?

По-перше, спробуйте спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому або приймати відвідувачів та гостей, в тому числі поясність це друзям та родичам, а також спробуйте обговорити умови дистанційної роботи з роботодавцем.

Збережіть контакти вашого лікаря та попередньо повідомте його про ваше причини вашого рішення про самоізоляцію, а також оберіть контактну особу з кола ваших друзів або родичів, до яких ви будете звертатись в першу чергу за допомогою.

Що робити, якщо я живу не сам/сама?

Якщо ви проживаєте з сім’єю чи сусідами, намагайтесь ізолюватись в окремій кімнаті, яку є можливість провітрювати. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також харчуватись і готувати їжу окремо – скористайтесь нею.

Не забувайте про загальну гігієну, регулярне миття рук з милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю та використання одноразових серветок та хустинок. При вимушених контактах з людьми, за можливості, одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.

Якщо у вас є домашні улюбленці, ізолюйте себе від них також, або мінімізуйте контакт з ними.

Як мені харчуватися та здійснювати покупки?

Спробуйте мінімізувати походи в магазини. Якщо є можливість – попросіть друзів або родичів доставляти вам їжу до порогу дверей або користуйтесь послугами доставки з дистанційною оплатою їжі та інших необхідних товарів.

Що робити, якщо мені необхідно покинути житло?

Якщо все ж є невідкладна необхідність відвідати місця надання послуг – одягайте маску та мінімізуйте контакти.

Якщо потрібно скористатись транспортом – обирайте місце біля вікна та, за можливості, в пустих рядах. Користуйтесь антисептиком для рук та дотримуйтесь гігієни кашлю.

Якщо вам стало зле в громадських місцях – негайно зверніться за медичною допомогою.

Що робити якщо в мене з’явились симптоми?

Якщо під час самоізоляції у вас з’явились симптоми – кашель, ускладнене дихання, підвищена температура – негайно зверніться за медичною допомогою та повідомте про свою історію подорожей та можливого контактування з особами, хворими на гострі респіраторні захворювання